Slavíme 20 let boje proti korupci

Ekotendr

Veřejnou zakázku na odstranění starých ekologických škod vypsal tehdejší ministr financí Miroslav Kalousek na rekordních 114 miliard Kč. Odborné odhady reálné ceny této zakázky se pohybovaly mezi 20–25 miliardami, nejlevnější nabídka v soutěži byla přitom naceněna na téměř 57 miliard. Problémem však nebyla jen cena, ale i konstrukce samotné zakázky. V návaznosti na ostrou kritiku z naší strany i od politiků byl Ekotendr zrušen.

Číst více

Časová osa kauzy

12/2008

Ministerstvo financí vypisuje veřejnou zakázku

02/2009

konec výběrového řízení

10/2011

Petr Nečas oznamuje zrušení projektu

5/2012

požadujeme informaci o pokračování sanace

současnost

projekt je rozdělen do dílčích částí

Jak jsme zakročili

Transparency International ČR po celou dobu, od přípravy samotné zakázky až po její zrušení, ostře kritizovala počínání vlády. Otevřeně jsme vystupovali proti vyhlášení tendru a považovali jsme ho za potenciálně největší jednorázový korupční obchod v dějinách ČR. Nakonec se vláda i díky našemu tlaku rozhodla tento tendr zrušit.

Díky naší aktivitě ušetřily veřejné rozpočty na této zakázce minimálně 35 miliard Kč. Uvědomovali jsme si, že staré ekologické škody je zapotřebí sanovat. V květnu 2012 jsme zaslali Ministerstvu financí žádost o vyjádření k této problematice. Z jejich odpovědi tehdy vyplynulo, že rozhodnutí o způsobu sanace mělo teprve padnout, a proto jsme i nadále sledovali proces, který k likvidaci starých ekologických škod povede. Dnes tyto sanace probíhají rozděleně, po jednotlivých lokalitách.

Vývoj kauzy

V prosinci 2008 vyhlásilo Ministerstvo financí pod vedením Miroslava Kalouska veřejnou zakázku na odstranění starých ekologických škod. Obří Ekotendr se měl týkat 510 lokalit po celé ČR. Zájemci se mohli přihlásit do začátku února 2009 a výběrové řízení bylo dvoukolové – účastníci nejdřív prokazovali kapacitu k plnění zakázky, následně měla rozhodnout nabízená cena. Celková výše zakázky se mohla vyšplhat až na 114,5 miliardy korun a měl ji získat jediný dodavatel.

Do výběrového řízení se přihlásilo celkem 6 subjektů, do druhého kola postoupily pouze tři firmy – Geosan Group, Marius Pedersen Engineering a Environmental Services. V soutěži nabídla nejnižší sumu firma Marius Pedersen Engineering, a to 56,8 miliardy korun.

Už od počátku jsme aktivně usilovali o zrušení tendru, protože riziko ekonomické nevýhodnosti, korupce a politických tlaků bylo v tomto případě enormní. Zakázka byla 5x objemnější než dosavadní největší státní zakázky, a i v evropském měřítku byla mimořádná. Záměr ministra financí jsme vnímali jako zcela zbytečné zatížení rozpočtu nejméně o dalších 35 miliard korun

Po značném nátlaku oznámil v říjnu 2011 premiér Petr Nečas, že žádný vítěz Ekotendru vybrán nebude a tím se celý projekt ruší.

Další kauzy

Dopravní podnik hl. města Prahy

Více o kauze

První chráněná dílna

Více o kauze

Lesy ČR

Více o kauze

ROP - Severozápad

Více o kauze

Střet zájmů Andreje Babiše

Více o kauze